Zagadnienia często mylone z backupem

Backup jest terminem bardzo ogólnym, jakie zazwyczaj mylone jest przez internautów z porównywalnymi rozwiązaniami. Pomyłki takie nie są całkowicie bezzasadne, bowiem narzędzia, które za chwilę wam przedstawimy posiadają jakieś znamiona backupu. Jednakże wszystkie te zagadnienia nie posiadają wszystkich cech przypisywanych dla backupu online.

Ochrona jest tutaj wyrażeniem, które stawia się na pierwszym miejscu. Popatrzmy na konkretny przykład wzięty prosto z życia: jeżeli weźmiemy macierz RAID to fundamentalna różnica bazuje na sposobie zapisywania dokumentów; mirroring to znowuż bieżące kopiowanie, a backup online to dublowanie stanu w jakim znajduje się system w danym momencie. Wynika z tego, że macierz jest jedynie strategią zapisywania a także składowania danych ale nie chroni przed zagrożeniem takim jak przypadkowe nadpisanie plików. Wówczas też to rozwiązanie nie jest traktowane jako pełne zabezpieczenie posiadanych danych.

back-up-your-data-244866
Niezwykle systematycznie mylonym zagadnieniem z backupem jest archiwizacja danych. Głównym przedmiotem archiwizacji jest rozbicie danych na wytypowane kategorie, tak żeby osoba z nich korzystająca mogła w dowolnej chwili trafić do interesujących zasobów. Jeśli chodzi o archiwizację pierwotne dane transferowane są z pewnego położenia w drugie, a jeśli chodzi o backup online to pierwotne pakiety danych pozostają ciągle na wcześniejszym miejscu, a ich kopia jest rozmieszczana na różnych urządzeniach zewnętrznych. Czynnikiem, który wyklucza archiwizację jako kopię bezpieczeństwa jest także istniejąca jedna wersja danych.

Co można jeszcze błędnie uznać za backup? Wersjonowanie danych jest kolejnym zagadnieniem mylnie charakteryzowanym jako rodzaj kopii zapasowej. Trzeba wiedzieć, iż wersjonowanie danych jest jedynie gromadzeniem różnych wersji tego samego pliku. Kopia zapasową nie możemy również nazwać trzymanie danych na osobnych partycjach tego samego urządzenia magazynującego jakim jest dysk twardy – pamiętaj, iż w razie awarii nośnika zagrożone będą dane umieszczone na wszystkich partycjach dysku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *