Serwerownia – miejsce na Twój serwer

W jakim miejscu możemy umieścić nasz serwer? Przeznaczone do tego są specjalne pomieszczenia nazywane serwerowniami. Serwerownie mieszczą się w data center, czyli centrum danych, które jest odpowiednio przystosowanym do tych celów budynkiem. Serwerownie spotyka się na całym świecie w różnych rozmiarach. W zależności od zapotrzebowań klientów serwerownia może mierzyć od kilkudziesięciu do kilkuset metrów kwadratowych. Jeżeli chcesz gdzieś umieścić swój serwer to tylko w serwerowni. Oto powody dla których warto to zrobić.

prineville-servers-1000

Zacznijmy od definicji. Serwerownie to specjalistyczne pomieszczenia przeznaczone do pracy sprzętu serwerowego i sieciowego. Znajdują się tam również wszelkie urządzenia zapewniające serwerom odpowiednie warunki fizyczne i środowiskowe. Każda dobra serwerownia wyposażona jest w urządzenia i instalacje gwarantujące niezawodną, ciągłą i bezpieczną pracę całego systemu informatycznego. Przekłada się to również na bezpośrednią ciągłość działania serwerów. Ponadto pomieszczenie wyposaża się w szafy teleinformatyczne wykonane zazwyczaj w standardzie rack 19″. Stawianie szaf w serwerowniach ma na celu nie tylko ułatwienie utrzymania sprzętu w serwerowni ale również właściwego ich chłodzenia.

Serwerownie dodatkowo posiadają odpowiednie warunki środowiskowe, co jest pierwszą zaletą opowiadającą się za tym, dlaczego warto tam umieszczać serwery. Wszelkie warunki środowiskowe zapewniane są przez instalację klimatyzacji precyzyjnej. Jest ona w przeciwieństwie do klimatyzacji komfortu w stanie zapewnić odpowiednią ilość powietrza o ściśle zadanych parametrach, które są szczególnie ważne dla prawidłowego funkcjonowania sprzętu informatycznego, a nie komfortu przebywających w pomieszczeniu osób. Duże ilości serwerów potrzebują dużą ilość energii elektrycznej wobec tego w serwerowniach instalacje muszą być wykonane w odpowiednio przemyślany sposób. Dlaczego jeszcze serwerownia jest idealnym miejscem na nasz serwer? Ponieważ posiada bezpieczny la sprzętu system przeciwpożarowy. Chroni on sprzęt informatyczny przed skutkami wystąpienia pożaru poprzez wcześniejsze wykrycie i sygnalizację. W razie braku interwencji umożliwia on również  ugaszenie pożaru bez jakiegokolwiek ryzyka uszkodzenia naszego sprzętu, a nawet zatrzymania jego pracy (system gaszenia gazem). Ważną instalacją jest również system bezpieczeństwa fizycznego chroniący pomieszczenie przed dostaniem się do środka niepowołanych gości.

Serwerownie to rozwiązania dla osób, które w firmie nie posiadają odpowiednich warunków i infrastruktury potrzebnych do trzymania serwerów. Wykorzystanie różnych rozwiązań informatycznych gwarantuje klientom przede wszystkim bezpieczeństwo umieszczanego w nich sprzętu. Warto poszukać w internecie miejsc, w których można umieścić serwery za jak najmniejszą opłatą. Ogólnie korzystanie z serwerowni jest rozwiązaniem, które znacznie zmniejsza koszty prowadzenia serwera w firmie.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *