Poznajemy repozytorium

Egzystując w dobie notorycznego rozwoju technologicznego zauważamy, iż niektóre zagadnienia stają się uniwersalne i da się do nich przypisać sporo różnych wyjaśnień. Dzisiaj chcę sformułować wam system repozytoryjny, który ostatnimi czasy znacznie się zmienił. Opiszemy sobie też typy repozytoriów, żebyście mogli odróżnić poszczególne typy niniejszego rozwiązania.

Usługa repozytorium jest rozwiązaniem technologicznym, jakie służy głównie do przechowywania, gromadzenia i upowszechniania przeróżnego typu plików. Trzeba rozróżniać repozytorium od bibliotek cyfrowych a także platform, jakie ujawniają jedynie współczesne materiały. W repozytoriach gromadzone są nie tylko dopiero co utworzone kopie plików ale także starsze wersje plików. Obowiązkiem repozytorium jest też segregacja oraz porządkowanie danych zgłoszonych do przechowania. Odpowiednie repozytorium to takie, które jest włączone do sieci międzynarodowej infrastruktury repozytoryjnej.

cloudbox_3
Istnieją różne typy repozytoriów, a sam system repozytoryjny złożony jest z kilkunastu różnych kategorii narzędzi. Oto niektóre rodzaje repozytoriów:

1. Repozytorium instytucjonalne – założycielami są z reguły instytucje. Służy ono głównie do przechowywania i propagowania prac, których twórcami są osoby pracujące w danej instytucji. Dodatkowo repozytorium instytucjonalne dopomaga w pewien sposób nadzorować instytucją. Znaczącym atutem niniejszego typu repozytoriów jest opcja sporządzania bardzo dokładnych statystyk.

2. Repozytorium dziedzinowe – tutaj osobiste wyniki doświadczeń, publikacje i wyniki pracy mogą lokować jednostki zajmujące się wybraną specjalizacją. Jako sztandarowy wzór repozytorium dziedzinowego można wymienić arXiv, jakie udziela specjalistom z dziedziny fizyki wiadomości o nowych pracach.

3. Repozytorium projektowe – ideałem może być repozytorium ECNIS. Jest to potężny projekt kilku instytucji, jaki może świadczyć usługi repozytorium w zamiarach usprawnienia komunikacji i masowego przedstawiania wyników projektu.

4. Repozytorium danych – szczególna kategoria repozytoriów. Repozytoriów publikacji jest o wiele więcej niźli repozytoriów danych. Repozytoria danych mimo wszystko wciąż się rozwijają, a pomaga im w tym procesie włączenie do projektów polityk instytucjonalnych. Jeśli repozytoria danych będą nadal kształtowały się w takim tempie to wkrótce będą się dzieliły na instytucjonalne i dziedzinowe.

Powyżej widzimy zaledwie kilka przykładów repozytoriów. Szczerze mówiąc jest ich rzeczywiście niezwykle wiele. Jedne zaliczane} są do repozytoriów treści inne zaś do repozytoriów danych. W necie istnieje wiele czynnych repozytoriów, w których można przechowywać różne rodzaje plików. Skorzystać z repozytorium zdołamy także z pomocą jednostek, które świadczą usługę repozytorium w swoich rozwiązaniach biznesowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *