Podłączamy komputer pod projektor lub telewizor

W tym artykule chcielibyśmy przedstawić wam sposoby podłączania komputera do telewizora lub projektora. Niekiedy chcemy obejrzeć film z laptopa na dużym ekranie. Wówczas staramy się podpiąć komputer pod telewizor lub projektor. Zdarza się, ze nie wiemy jakiego kabla użyć do podłączenia tego typu urządzeń.  Ważne są także właściwości poszczególnych gniazd. Każde wejście ma różne cechy charakterystyczne, o których postaramy się opowiedzieć w tym artykule.

9784-208c2774316812cdedd380197b770193-11233-jpg

Zanim zabierzemy się za podpinanie naszego laptopa lub komputera klasy PC do jednego z dwóch urządzeń wyświetlających obraz musimy podjąć pewne niezbędne kroki. Najpierw musimy sprawdzić jakie gniazda (porty) znajdują się w naszym komputerze i urządzeniu do którego będzie on podpięty. Najlepiej wybrać najbardziej optymalny dla obrazu i dźwięku sposób podłączenia. Zaopatrzmy się w odpowiedni kabel, a następnie połączmy nim oba urządzenia. To jednak nie koniec. Musimy jeszcze skonfigurować odpowiednio sposób wyświetlania obrazu i jakość odtwarzania dźwięku, by w zupełności otrzymać pożądany efekt. Najczęściej spotykanymi w dzisiejszych czasach są porty VGA (pierwszy od lewej na górnym rysunku) oraz HDMI (pierwszy od prawej). Warto zatem sprawdzić, czy któreś z urządzeń do których podpinamy komputer obsługuje któryś z wyżej wymienionych standardów. Zazwyczaj jest możliwe skorzystanie z kabla HDMI w przypadku telewizorów. Porty VGA spotyka się już częściej w projektorach. Niekiedy można też skorzystać z gniazda DVI (środkowe na zdjęciu).
Spójrzmy pokrótce na poszczególne standardy przesyłania obrazów. Najstarszym jest VGA. Wtyczka kabla VGA ma zazwyczaj kolor czarny lub niebieski ale zdarzają się także białe. Jej głównym elementem jest 15-pinowe złącze. Kabel VGA jest kablem męsko-męskim. Oznacza to, że posiada z obu stron wystające końcówki. Stąd też identyczny wygląd gniazd VGA w komputerze i telewizorze. Warto też wspomnieć o tym, że standard VGA przesyła jedynie obraz bez dźwięku. Aby uzyskać dźwięk wymagane jest użycie dodatkowego okablowania audio.
Trochę nowszym standardem jest DVI, które także przesyła jedynie obraz ale w znacznie lepszej jakości niż VGA. Dotyczy to zwłaszcza produkcji o większych rozdzielczościach. Gniazdo DVI jest dość duże, dlatego też rzadko spotyka się je w laptopach. Jednakże w komputerach stacjonarnych DVI jest już chyba standardem. Przesyłanie obrazu w sposób cyfrowy znacznie poprawia jego jakość, co doskonale odzwierciedlają monitory komputerowe w rozdzielczości Full HD.
Najczęściej jednak stosowanym i najnowszym rozwiązaniem jest HDMI. Z wykorzystaniem tylko tego jednego kabla możemy przesłać nie tylko obraz ale również i dźwięk, co we wcześniejszych standardach nie było możliwe. Musimy jednak o czymś pamiętać. Standard ten występuje aż w 6 głównych wersjach, za to kable w ogóle się nie różnią. Co ciekawe HDMI umożliwia również transfer danych w postaci plików takich jak zdjęcia, filmy czy pliki audio.
projektor-635x295
Mając możliwość skorzystania z wszystkich 3 powyższych standardów zaleca się wybranie kolejno HDMI, DVI i VGA, czyli od najnowszego do najstarszego. Kolejność ta jest chyba w zupełności zrozumiała. Wykorzystanie najlepszego standardu w takim przypadku pozwala na pominięcie niekiedy spotykanych problemów, np. słabszej jakości obrazu. Nie są to wszystkie możliwe standardy lecz tylko te najnowsze. W starszych telewizorach znajdują się również złącza EURO. W takich sytuacjach można zastosować kabel, który posiada z jednej strony wtyczkę EURO, którą wepniemy o telewizora, a z drugiej VGA przeznaczoną dla laptopa lub komputera. W sklepach znajdziemy też różne przejściówki, jednakże nie zaleca się ich stosowania. Są one często przyczyna gorszej jakości obrazu lub niekiedy brakiem dźwięku. Najnowsze telewizory i projektory dają możliwość przesyłania obrazu i dźwięku drogą bezprzewodową przy wykorzystaniu wbudowanych modułów Wi-Fi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *