Nowy produkt MediaTek – procesory z serii Helio X

Ostatnimi czasy MediaTek (Tajwańska firma) stał się jednym z kluczowych producentów procesorów do urządzeń mobilnych, specjalizujących się w szczególności w urządzeniach niskobudżetowych. Jednakże firma MediaTek nie poprzestaje na tym i celuje w urządzenia wyższej klasy. Tym samym zapowiedzieli oni swoja najnowszą linię procesorów z serii Helio X ( 64-bity i 8 rdzeni ). Czy będą oni w stanie dorównać konkurencji swoim flagowym produktem? Zobaczmy.
helio-516x400
Z tego co na razie wiadomo układy Helio X przeznaczone mają być dla flagowych modeli smartfonów. Urządzenia, z którymi będzie pracował ten procesor mają 8 rdzeni, moduł łączności LTE oraz wspierają najnowszy standard 4K i kodeki H.265. Takie smartfony zapewnią 120 HZ odświeżanie obrazu oraz nagrywanie filmów w jakości 1080p przy 480 klatkach na sekundę. Pierwszym układem z rodziny Helio będzie model MT6795W z rozszerzeniem X10. Układ ten ma być wykonany w technologii 28nm i wyposażony w 8 rdzeni ARM Cortex-A53. Taktowanie zegara ma osiągać 2,2 GHz. Procesor można będzie kupić już tego miesiąca (kwiecień 2015). Model X10 nie będzie jednak na tyle mocny by stawać do rywalizacji z najmocniejszym Snapdragonem.
20150330heliox10-1
MediaTek jednakże wcale nie przejmuje się słabszym pierwszym modelem, gdyż ma w planach kolejny, o wiele nowocześniejszy wariant: technologia 20 nm i rdzenie ARM Cortex-A72.  Póki co jest jeszcze za wcześnie by mówić o osiągach najnowszych układów tego producenta, jednakże ciężko będzie im się w jakikolwiek równać z markowymi produktami Qualcomma lub Intela. Sporo jednak zależeć będzie od cen urządzeń, w których zostaną zainstalowane te procki, gdyż ceny będą odpowiednio niskie, to sprzęt zapewne wzbudzi zainteresowanie wśród miłośników smartfonów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *