Kolokacja serwerów

Coraz bardziej popularną usługą świadczoną na cele zarówno wielkich korporacji jak i mniejszych firm prywatnych jest kolokacja zwana także hotelingiem. W naszym kraju zauważono ostatnio pojawienie się sporej liczby usługodawców, którzy zajmują się świadczeniem tego typu usług. Korzystając z usługi jaką jest hoteling gwarantujemy sobie oraz naszym danym firmowym bezpieczeństwo, albowiem dzięki przechowywaniu dokumentów na zewnętrznym serwerze możemy być pewni, że one nie zginą lub nie przepadną w razie jakiejkolwiek sytuacji awaryjnej sprzętu.

z_kolokacja

Zastanówmy się jak możemy opisać kolokację. Hoteling, czy też kolokacja, to usługa (zazwyczaj o charakterze informatycznym) polegająca na ulokowaniu sprzętu danego klienta w serwerowni (czyli siedzibie dostawcy), który zgodnie z umową zobowiązuje się do utrzymania tego sprzętu. Niekiedy kolokacja jest mylona z hostingiem. W ramach usługi jaką jest hoteling klient może otrzymać miejsce w szafie serwerowej, dostęp do sieci oraz zasilanie i profesjonalne wsparcie administratorów, samemu dostarczając uprzednio serwer. Tym właśnie różni się usługa jaką jest kolokacja od hostingu.

Skoro mamy już jako takie pojecie o tym czym jest kolokacja to pomyślmy kto może z niej skorzystać. Coraz więcej firm decyduje się na przeniesienie swojego serwera do serwerowni udostępnianej przez inne instytucje. Jak już wspomnieliśmy wcześniej poprawia to w pewnym sensie zarządzanie serwerem. Serwery przeniesione do serwerowni dostawcy są dobrze lokowane i starannie dopatrywane przez zespół profesjonalnych administratorów. Z usługi kolokacji najczęściej korzystają firmy, które nie posiadają w firmie odpowiednich warunków lub miejsca na przetrzymywanie serwera. Niektóre firmy pierwsze co wykupują sobie miejsce w serwerowni. Właściciele takich firm doskonale wiedzą, że usprawni to działanie ich firmy. Kolejnym atutem są szybkie i pewne łącza do internetu (łącza o wyższej przepustowości niż dostępne łącza dla zwykłych firm) symetryczne wraz z łączem zapasowym w wypadku awarii jednego z łącz.

Z usługi kolokacji może również skorzystać firma, która chce zapewnić optymalne warunki dla swojego serwera. Idealne warunki środowiskowe to: temperatura pomieszczenia, wilgotność, zasilanie awaryjne wraz z generatorami prądotwórczymi i instalacje przeciwpożarowe. W takich warunkach serwer jest całkowicie bezpieczny. Dodatkowo cyklicznie wykonywane są kopie zapasowe danych mieszczących się na danym serwerze i zapisywane w różnych punktach przywracania lub na urządzeniach zewnętrznych.

Powodem, dla którego firmy korzystają z usługi jaka jest kolokacja jest obniżenie kosztów utrzymania serwera w firmie. Podstawową zaletą skorzystania z kolokacji u firmy zewnętrznej jest cena tej usługi. Właściciel firmy nie musi inwestować dodatkowo w zakup kilku niezależnych łącz do Internetu oraz całej infrastruktury. Kolokacja jest coraz bardziej rozpowszechniana. W internecie reklamują się firmy zajmujące się tą usługą już od wielu lat. Pod każdym względem hoteling jest usługą lepszą i bezpieczniejszą aniżeli hosting. Warto poczytać o tych dwóch rozwiązaniach zanim podejmie się decyzję, z którego bardziej opłaca się nam skorzystać.

1 komentarz do “Kolokacja serwerów

  1. Kolokacja to na pewno ciekawe rozwiązanie dla wielu firm. Szukając informacji jak to napisałeś o hotelingu sądziłem że trochę lepiej to wszystko opiszesz. Chyba są to Twoje początki w pisaniu bloga patrząc jakość artykułu. Bardzo ładna i ciekawa skórka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *