Kieszonkowa konsola – Piston

Mamy dla was coś nowego, szałowego i do tej pory niespotykanego. Oto Piston – zapytacie co to takiego? Otóż jest to niewielki komputerek klasy PC (chociaż twórcy nazwali go konsolą PC) stworzony z myślą nawet o najbardziej wymagających graczach. Ale czy rzeczywiście spełnia te wymagania? Producent zapewnia, że tak, jednak czy specyfikacja tego malutkiego urządzenia to potwierdza. Zobaczmy.

piston5

Widoczny na powyższym zdjęciu maluch gabarytami może konkurować nawet z NUC-ami Intela. Jego zewnętrzne atuty to przede wszystkim modularna budowa. Ponadto jest zoptymalizowany pod względem współpracy z klientem Steam i trybu Big Picture. A to dopiero początek. Początkowo projekt poległ na Kickstarterze, był mylnie utożsamiany z Steam Boxem, w końcu zostaje zrealizowany. W przedpremierowej sprzedaży wielu użytkowników, która trwała do 17 marca, zaoszczędziło równe 100 dolarów. Obecnie Piston oferowany jest w cenie wynoszącej około 1000 dolarów (jest to koszt najtańszej wersji). Jest to cena nie na każdą kieszeń aczkolwiek warta tego cudeńka. Oto co dostaniemy za równowartość około 4 tys. zł. Jest to puszeczka o wymiarach 10x9x9 cm, w której znajdziemy 4-rdzeniowy procesor R464 taktowany zegarem 3,2 GHz – APU AMD A10 z GPU Radeon HD 7660G. W małej jednostce centralnej znajdziemy także 8 GB pamięci RAM i dysk SSD o pojemności 128 GB (dopłacając można wybrać wersję z 256 i 512 GB). Konsola Piston, która naszym i zdaniem wielu użytkowników jest składającym się z modułów komputerem, w którym istnieje możliwość ingerencji w hardware, posiada także gigabitową kartę LAN i okazałą liczbę interfejsów: 4xUSB 3.0, 4xeSATAp, 2xmini-DP, jeden HDMI/DP oraz wyjście optyczne.

piston2-625x1000

Przedstawione na powyższym zdjęciu urządzenie pobiera 40-50 W energii. Co najlepsze konsola nie tylko nadaje się do grania lecz także do wykonywania obliczeń czy też mniej wymagających zadań. Do nich należą miedzy innymi: oglądanie filmów lub sterowanie automatyka domową. Producent zaoferował również spore możliwości jeśli chodzi o personalizację. Póki co nie wiemy z jakim systemem współpracuje konsola.

Konsola Piston jest ciekawym konkurentem dla PS4 jak również popularnego XBoxa i chociaż nie cieszy się taką popularnością jak dwie konkurentki, to myślę, że wartało przyjrzeć się jej z bliska. Póki co cena tego mini-PC nieco odstrasza, lecz być może Valve czymś nas jeszcze zaskoczy. Póki co konsola Piston jest przez wielu uważana za atrakcyjny kot w worku 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *